logo_s_textem

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License

Brussels, 11 March, 2009 – EEB, Europe’s largest federation of environmental citizens’ organisations, welcomes the outcome of yesterday's Parliamentary vote on the Directive on Industrial Emissions [1], during which MEPs fought off industry attempts to further weaken industrial emission controls.

Spotřebitelské, ekologické, ženské a zdravotnické organizace dnes ve společné prohlášení varovaly, že Evropský parlament může svým hlasováním ohrozit původní záměr reformy chemické politiky EU (REACH) na lepší ochranu zdraví lidí a životní prostředí. REACH by podle prohlášení NGO mohl být naopak vážným ohrožením pro zdraví i přírodu, pokud nebude přijata procedura autorizace (povolení) nebezpečných chemikálií v podobě navržené ekologickým výborem Evropského parlamentu a pokud by byla schválena registrace chemikálií v kompromisní podobě navržené poslanci Sacconim a Nassauerem. 

Plzeň/Brusel (1. prosince 2006) - Evropské zdravotnické, ekologické, ženské a spotřebitelské organizace kritizují výsledky zákulisního jednání za zavřenými dveřmi mezi zástupci Evropského parlamentu a Rady EU o podobě směrnice o chemických látkách (REACH) (1). Pokud by byl REACH v této podobě schválen na plenárním zasedání parlamentu, znamenal by "zelenou" pro další zbytečnou výrobu a používání velmi nebezpečných chemikálií, za které je dostupná bezpečnější náhrada a které způsobují rakovinu, vrozené vývojové vady i další vážná onemocnění.

Skupina evropských nevládních organizaci (CHEM Trust, EEB, HEAL, Euro Coop, Friends of the Earth Europe, Greenpeace, Women in Europe for a Common Future, WWF) vydala u příležitosti otevření Evropské chemické agentury (ECHA) v Helsinkách následující společné prohlášení:

Brusel, 3. 12. 2008 - In a surprise move the European Commission today rejected calls for a strengthened RoHS Directive (Directive 2002/95/EC) that would have set targets for phasing out additional hazardous substances in electronic products.

Brusel, 5. 12. 2008 - Environment and health public interest organisationsi warmly welcomed yesterday’s conclusions of the Council of EU Environment Ministers addressing the global mercury challenges in preparation for the UNEP Governing Council in February 2009, in Nairobi.

Návrh nové chemické politiky (REACH) v hlasování Evropského parlamentu (EP) prošel jasnou většinou, v poměru 407 hlasů PRO a 155 hlasů PROTI. Spotřebitelské, ekologické, ženské a zdravotnické organizace dnes ve společném prohlášení ocenily, že se EP vyslovil pro náhradu nebezpečných chemikálií bezpečnějšími alternativami podporou seriózní procedury autorizace chemikálií. Nevládní organizace zároveň varují, že se parlament vyslovil pro velmi benevolentní podmínky pro registraci chemických látek, což by vedlo k tomu, že u tisíců látek nebudou zpracována jejich základní toxikologická hodnocení.