ENVIRONMENTÁLNÍ PORADENSTVÍ 2006

 

 

Program Sítě ekologických poraden, který je finančně podpořen Ministerstvem životního prostředí v rámci smlouvy k plnění vybraných úkolů Akčního plánu Státního programu EVVO ČR na léta 2004 – 2006.

 

Nejčastější dotazy zodpovězené v rámci činnosti ekologické poradny

 

 

Naší obcí (ulicí) projíždí velké množství automobilů, které působí nepříjemný hluk. Jak se máme bránit? Který úřad má problematiku hluku v kompetenci?

Ochranu před hlukem zajišťují zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a nařízení  vlády č. 502/2000 Sb. o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací, ve kterých jsou stanoveny i povinnosti pro původce hluku z dopravy a limity pro hluk z dopravy. Za dodržování limitů je odpovědný vlastník či správce komunikace. Tím je u dálnic a silnic Ředitelství silnic a dálnic a u místních komunikací obec. Příslušným úřadem je hygienická služba. Proměření hlučnosti na žádost občana zajišťuje okresní hygienik. Na něj se obraťte písemně s žádostí o proměření hlučnosti. Pokud měření přesáhne zákonem dané limity, požadujte, aby hygienik uložil vlastníkovi či správci komunikace protihluková opatření jako je např.  výměna oken, protihlukové stěny, omezení provozu na silnici a další. V případě, že se nepodaří vymoci nápravu úřední cestou, je možné se jí domáhat cestou soudní.

 

Jaké plasty  můžeme házet do kontejneru na plasty?

Do kontejneru na plasty (zpravidla žlutý) je ve většině případech možné  házet většinu odpadu z plastu. Do těchto kontejnerů NEPATŘÍ: obaly se zbytky jedlých olejů, obaly od hnojiv a nebezpečných látek, linoleum a jiné výrobky a obaly z PVC, molitan, umělé textilie, pryže, izolace el. kabelů.

 

Máme do kontejneru házet PET lahve s víčkem nebo bez víčka?

PET lahve dávejme do kontejnerů slisované a s víčkem. Stačí jen povolit uzávěr a sešlápnout láhev. Šetříme tak místo v kontejneru a peníze za svoz plastů (nejsou nutné častější svozy kontejnerů). Při zpracování je víčko odříznuto a využito. Pokud ho hodíte zvl. není možné ho na třídící lince vytřídit a skočí ve zbytku odpadu, který se dále již netřídí. Z víček se vyrábějí prvky na dětská hřiště, lavičky atd.

 

Je možné využít nápojové krabice?

V nápojových krabicích je více než 70 % kvalitní buničiny, velice dobře využitelné pro výrobu papíru. Zbytek tvoří zatím obtížně využitelný plast  a hliník, který je ukládán většinou na skládku. V Čechách nápojové kartony zpracovává papírna v Bělé pod Bezdězem  a na Moravě papírna v Žimrovicích.

 

Je možné dávat barevné a čiré sklo do jednoho kontejneru?

Do kontejneru na čiré sklo nedávejte sklo barevné, znehodnotili byste obsah celého  kontejneru a musel by být použit pouze jako surovina pro sklo barevné. Do kontejneru můžete dávat zelené i hnědé sklo. V některých obcích se kvůli nekázni občanů sbírá čiré i barevné sklo dohromady. Do kontejnerů na SKLO (zpravidla zelené) NEPATŘÍ: keramika, porcelán, drátové sklo, zrcadla, plexisklo, zářivky, žárovky, TV obrazovky, autosklo, ozdobné křišťálové a olovnaté sklo, kovové a plastové uzávěry na lahvích.

 

V blízkosti našeho domu se má na místě parku stavět hypermarket (či jiná stavba, která může obtěžovat občany zvýšenou dopravou, hlukem atd.). Můžeme se bránit?

Nejsilnější postavení a možnost obrany má majitel sousedních pozemků, nebo pozemků či nemovitostí, které jsou stavbou dotčeny. Má nárok být účastníkem územního a stavebního řízení, aby v  něm mohl chránit svá práva. Účastníkem těchto řízení je podle zákona 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny  i občanské sdružení, jehož hlavním cílem podle stanov je ochrana přírody a krajiny (nebo jeho místně příslušná jednotka, která má právní subjektivitu).

Občané, kteří se stavbou nesouhlasí, mohou založit občanské sdružení, které by splňovalo výše uvedené nároky a jeho prostřednictvím uplatňovat své požadavky nebo se obrátit na občanské sdružení, které již existuje s žádostí o spolupráci.

 

V jaké fázi je příprava dálnice D3 v Posázaví? Můžeme stavbě ještě zabránit?

V červenci a srpnu probíhalo schvalování územních plánů velkých územních celků Benešovsko a Pražský region, ve kterých je trasa dálnice D3 zakreslena. Většina občanů o možnosti podávat připomínky a námitky nevěděla. Členové STUŽ rozvěsili na veřejné informační desky v obcích mapy, kudy  dálnice v okolí obce povede,  a informace, kam a jak podat námitky a připomínky. Na základě těchto informací podaly námitky a připomínky desítky majitelů pozemků a nemovitostí dotčených trasou dálnice a občanů. Krajský úřad Středočeského kraje je povinen tyto námitky a připomínky vyrovnat.

 

Jak ovlivní výstavbu D3 verdikt ústavního soudu v kauze výstavby elektrického vedení přes obec Pozlovice?

Verdikt ústavního soudu ze srpna letošního roku v kauze výstavby elektrického vedení přes obec Pozlovice je skutečně zlomový. Podle tohoto rozsudku se obce mohou bránit proti stavbám, které znehodnotí jejich životní prostředí. Činí tak formou stavební uzávěry, kterou schvaluje rada či zastupitelstvo obce. V reakci na tento verdikt  již čtyři obce v trase dálnice Tisem, Ješetice, Libeř a Václavice  omezily vedení trasy dálnice D3 na svém katastru. Členové STUŽ o této možnosti vedení obcí na trase dálnice D3 informovali společně s členy Ekologického právního servisu poskytovali obcím právní a odborné poradenství.

 

Ing. Eva Tylová, Eva.tylova@ecn.cz,

Ekologická poradna je zajišťována za podpory STEP

 

Návrat na hlavní stránku poradny